Az osztrák belpolitikában ismét napirendre került a menekültügyi és idegenrendészeti jog szigorítása. A Szabadságpárt (FPÖ) több kezdeményezést is benyújtott az osztrák parlament belügyi bizottságában, amelyek célja a jelenlegi rendszer szigorítása, különösen az illegális bevándorlás visszaszorítása és az osztrák állampolgárság megszerzésének korlátozása.
Hamis adatokkal szerzett menekültstátusz visszavonása
Az egyik FPÖ által benyújtott kezdeményezés szerint vissza kell vonni a menekültstátuszt minden olyan esetben, amikor az érintett személy hamis nyilatkozatokat tett, vagy hamisított dokumentumokat használt.
Bár ez az elv már része az uniós jogrendnek, a párt szerint Ausztria eddig nem ültette át megfelelően ezt a szabályozást a nemzeti jogba.
Gernot Darmann, az FPÖ képviselője élesen bírálta az EU menekültügyi paktumát, és kilépést sürgetett az uniós menekültjog hatálya alól. Példaként Dánia és Magyarország törekvéseit említette, amelyek szerint a tagállamoknak joguk lehetne bizonyos uniós politikákból való kivonulásra. Darmann szerint Ausztriának „vehemensen és határozottan” kellene képviselnie ezt az álláspontot Brüsszelben.
A képviselő szorgalmazta az osztrák menekültügyi törvényben szereplő vészhelyzeti rendelet életbe léptetését is. Ennek célja az illegális bevándorlás megakadályozása a belépések megakadályozásával, visszautasításokkal és visszatoloncolásokkal.
Egy másik javaslat szerint minden érvénytelen úti okmánnyal vagy engedély nélkül történt belépést büntetőjogi kategóriába kellene sorolni. A javaslat az embercsempészek és a csempészett személyek számára is büntetéseket irányoz elő, külön büntetés-végrehajtási és kiutasítási központokban letöltendő szabadságvesztéssel.
További szigorításokat kér Darmann a hamis dokumentumok használata, valamint a hivatalos személyek veszélyeztetése esetén.
Ausztria vonzerejének csökkentése a gazdasági migránsok számára
Egy újabb javaslat a gazdasági migránsok és „látszatmenekültek” elriasztását célozza. Ebben az FPÖ csak természetbeni juttatásokat engedélyezne a menekülteknek, a teljes körű orvosi ellátást pedig minimális szintre csökkentené. Az illegális tartózkodás és belépés ezentúl büntetőjogi kategória lenne, hat hónaptól két évig terjedő szabadságvesztéssel sújtva.
Darmann új jogi fogalomként bevezetné az „asylbetrug”, azaz menekültcsalás fogalmát, amely alapján azok, akik valótlan adatokat közölnek vagy jogosulatlanul kérnek menedéket, elveszítenék a menekültstátuszhoz való jogukat, és kiutasítanák őket.
Amennyiben már részesültek ellátásban, szabadságvesztés is kiszabható lenne. A javaslatok szerint minden bűncselekmény esetén automatikusan meg kellene szüntetni az érintett személy tartózkodási engedélyét, és azonnal ki kellene utasítani. A családegyesítést – még a kísérő nélküli kiskorúak esetében is – leállítanák. Az ő esetükben a szülők szülői jogait az ifjúsági hivatalra ruháznák át, és kötelező lenne az életkor megállapítása.
Külön javaslatban szerepel, hogy a menekültként elismert személyek ne szerezhessenek osztrák állampolgárságot. Darmann szerint az állampolgárság megszerzése ellentétes a menekültstátusz ideiglenességével, így az ilyen jogosultság „rendszerhiba”.
A legutolsó javaslatban Darmann teljes és végleges stopot kér a családegyesítésre, különösen bírálva a jelenlegi kormány által tervezett ideiglenes felfüggesztést. Szerinte a menekültstátusz egyéni védelmet jelent, és nem terjedhet ki automatikusan a kérelmezők családtagjaira is.
Vegyél részt 1-1,5 órás online beszélgetésünkön, ahol megtudhatod, milyen buktatókkal, költségekkel kell számolni az Ausztriába költözés során. Leleplezzük a népszerű tévhiteket, okosságokat, szót ejtünk az albérletkeresésről, a gyermekek iskoláztatásáról, a munkahelykeresés nehézségeiről, és ha ilyen terveid vannak, a vállalkozási lehetőségekről. Ne az interneten fellelhető félinformációkból tájékozódj, mi már évek óta Ausztriában élünk! Keresd Marcsit az [email protected] címen, vagy a Facebook-on: https://www.facebook.com/maria.cinka . Az online beszélgetés díja 50 EUR + ÁFA (összesen 60 EUR).
0 hozzászólás