Az Európai Egészségbiztosítási Kártya vagy gyakran használt nevén, az Európai Biztosító Kártya, lehetővé teszi, hogy a magyar egészségbiztosításra jogosult személyek a magyar rendszer terhére vehessenek igénybe orvosilag szükséges ellátásokat az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamaiban, Svájcban és az Egyesült Királyságban.
A kártya funkciója
A Kártya olyan esetekben használható, amikor az utazás során orvosilag szükséges ellátás válik indokolttá. Ez azt jelenti, hogy nem tervezett kezelés vagy baleset esetén a tartózkodási hely szerinti állam jogszabályai alapján biztosított ellátásokat vehet igénybe a magyar biztosított. Fontos tudni, hogy ez kizárólag azokra az ellátásokra vonatkozik, amelyek nélkül az utazás megszakítására lenne szükség.
Az Európai Egészségbiztosítási Kártya igénylése
Az Európai Egészségbiztosítási Kártya igénylése azon magyar egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személyek számára lehetséges, akik más EGT tagállamban, Svájcban vagy Szerbiában kívánják igénybe venni az orvosilag szükséges – nem tervezett – egészségügyi ellátásokat. A kártya az adott ország társadalombiztosítási rendszerével szerződéses viszonyban álló szolgáltatóknál használható. Szerbiában az EU-Kártya sürgősségi ellátásokra jogosít, kétoldalú megállapodás alapján.
Az Európai Egészségbiztosítási Kártya igénylés történhet több módon is: személyesen a kormányhivatalokban vagy kormányablakokban, meghatalmazott útján, postai úton, valamint online – az ügyfélkapu Európai Egészségbiztosítási Kártya ügyintézési felületén keresztül. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya igénylés online formában ma már széles körben elérhető, sokak számára kényelmes megoldást jelent.
Az igényléshez az alábbi dokumentumok szükségesek:
- személyazonosságot igazoló okmány (személyi igazolvány vagy útlevél),
- TAJ számot igazoló okmány,
- kiskorú esetén lakcímkártya,
- rendezetlen jogviszony esetén a jogosultságot igazoló iratok (például munkáltatói igazolás, nyugdíjas státuszt igazoló dokumentum, iskolalátogatási igazolás).
Amennyiben az igénylés az ügyfélkapun keresztül történik, nem szükséges külön csatolni a személyazonosító okmányokat, mivel azok a rendszerben már szerepelnek.
A benyújtáshoz egy hivatalos igénylőlap Európai Egészségbiztosítási Kártyához szükséges, amely elérhető papíralapon a kormányhivatalokban, illetve elektronikus formában az eMagyarország vagy NEAK oldalán. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya igénylőlap kitöltése minden esetben kötelező.
Vegyél részt 1-1,5 órás online beszélgetésünkön, ahol megtudhatod, milyen buktatókkal, költségekkel kell számolni az Ausztriába költözés során. Leleplezzük a népszerű tévhiteket, okosságokat, szót ejtünk az albérletkeresésről, a gyermekek iskoláztatásáról, a munkahelykeresés nehézségeiről, és ha ilyen terveid vannak, a vállalkozási lehetőségekről. Ne az interneten fellelhető félinformációkból tájékozódj, mi már évek óta Ausztriában élünk! Keresd Marcsit az [email protected] címen, vagy a Facebook-on: https://www.facebook.com/maria.cinka . Az online beszélgetés díja 50 EUR + ÁFA (összesen 60 EUR).
Határidők és költségek
A kormányablak Európai Biztosító Kártya ügyintézés során két eljárásrend létezik. Ha minden szükséges dokumentum hiánytalanul rendelkezésre áll, és az ügyfél jogviszonya rendezett, a kártya sommás eljárásban akár 8 napon belül elkészül. Ha hiánypótlásra vagy jogviszony-ellenőrzésre van szükség, a teljes eljárás legfeljebb 60 napot vehet igénybe. Fontos kérdés lehet, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya mennyi idő alatt készül el, a válasz pedig az adott eset összetettségétől függ.
Emellett az is érdekes, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya mennyibe kerül. Alapesetben a kártya térítésmentesen kerül kiadásra. Viszont, ha az okmány elveszik, megsemmisül, ellopják, vagy megrongálódik, a pótlásért 3000 Ft igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni a vonatkozó törvényi szabályozás alapján.
Lejárt Európai Egészségbiztosítási Kártya megújítása és azonnali igénylés
A lejárt Európai Egészségbiztosítási Kártya megújítása szintén lehetséges, akár személyesen, akár online. A lejárt Európai Egészségbiztosítási Kártya megújítása ügyfélkapun keresztül a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás. A megújítás folyamata megegyezik az új igénylésével, és ugyanazokat az iratokat kell benyújtani, mint az első alkalommal.
Előfordulhat, hogy valakinek sürgősen van szüksége az okmányra, például külföldi utazás előtt pár nappal. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya azonnal nem áll minden esetben rendelkezésre, azonban bizonyos helyzetekben – például, ha az ügyfél teljes körűen igazolja jogosultságát – lehetőség van ideiglenes kártyahelyettesítő nyomtatvány kiállítására, amely az eredeti kártyához hasonló jogosultságokat biztosít maximum 90 napig.
Mire jogosít és miért érdemes kiváltani?
Sokan felteszik a kérdést: az Európai Egészségbiztosítási Kártya mire jogosít pontosan? A kártya nem teljes körű utasbiztosítás, viszont nagy segítség lehet, ha az utazás során valaki orvosi ellátásra szorul.
Az Európai Egészségbiztosítási Kártya vagy utasbiztosítás kérdés tehát nem vagy-vagy alapon kezelendő, hanem inkább egymást kiegészítő megoldásként. A kártya segít az alapvető orvosi ellátás biztosításában, míg az utasbiztosítás olyan extra szolgáltatásokat is fedezhet – például mentést, hazaszállítást –, amelyekre az EHIC nem terjed ki.
Igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások
A Kártya által biztosított szolgáltatások kizárólag az orvosilag szükséges, nem tervezett ellátásokra terjednek ki. Ez minden EGT tagállamra és Svájcra, valamint az Egyesült Királyságra vonatkozik. Szerbiában kizárólag sürgősségi ellátás vehető igénybe a megállapodás értelmében.
Fontos hangsúlyozni, hogy csak az adott állam társadalombiztosítási rendszerével szerződött szolgáltatóknál használható a Kártya. Az ellátás csak az adott állam által elfogadott feltételek mellett biztosított, és az esetleges önrész vagy hozzájárulás nem térítendő vissza.
Bizonyos tagállamokban, így Belgiumban, Franciaországban, Luxemburgban és Finnország egyes szolgáltatóinál visszatérítéses rendszer működik. Ezekben az esetekben az ellátott személy előlegezi meg a költségeket, majd a biztosító a szabályok szerint megtéríti a visszatérítésre jogosított összeget.
Nem használható az Európai Egészségbiztosítási Kártya, ha a biztosított kifejezetten egészségügyi szolgáltatás miatt utazott az adott tagállamba.
Az Európai Egészségbiztosítási Kártya tartalma
A magyar Kártya nem helyettesíti a TAJ kártyát, kizárólag külföldi tartózkodás során használható. A kártya egységes megjelenésű az EGT országaiban, és magyar nyelvű feliratokat tartalmaz, de a mezők elnevezése nemzetközileg is érthető.
A Kártya az alábbi adatokat tartalmazza:
- Viselt családi és utónevek
- Szuletési dátum
- Társadalombiztosítási azonosító jel (TAJ)
Így néz ki az Európai Egészségbiztosási Kártya előlapja:

így pedig a hátlapja:

A Kártya elvesztése, megrongálódása, ideiglenes kártyahelyettesítő nyomtatvány
Amennyiben az Európai Egészségbiztosítási Kártya elveszik, megsemmisül vagy megrongálódik, azt haladéktalanul be kell jelenteni az illetékes kormányhivatalnak. Ilyen esetekben új Kártya igényelhető igazgatási szolgáltatási díj megfizetésével.
Ha a kérelem benyújtásakor a Kártya nem adható ki azonnal, ideiglenes kártyahelyettesítő nyomtatványt állítanak ki, amely ugyanazokat a jogokat biztosítja, mint a Kártya. Ez a dokumentum 90 napig érvényes, és térítésmentes.
Mivel sok üdülőhelyen az orvosi ellátás magánpraxisban történik, és a társadalombiztosítás nem minden esetben terjed ki minden szolgáltatásra, javasolt kiegészítő utasbiztosítás kötése is. Különösen fontos ez a hazaszállítás fedezete szempontjából.
Európai Egészségbiztosítási Kártya meghatalmazás
Meghatalmazott által történő ügyintézés esetén nagykorú személyről szóló meghatalmazás esetén kétféle forma lehetséges: saját kezűleg írt dokumentum tanú nélkül is érvényes, géppel írt esetén két tanú aláírása szükséges. Kiskorúak esetén kizárólag a szülő vagy törvényes képviselő járhat el.
- Ide kattintva találod az igénylőlapot az Európai Egészségbiztosítási Kártyához.
- Itt töltheted le a meghatalmazást az Európai Egészségbiztosítási Kártya igényléséhez.
- Ide kattintva pedig online intézheted az Európai Egészségbiztosítási Kártyát az eMagyarország felületén.
0 hozzászólás